Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/kwik.com.pl/includes/menu.inc).

Jakie są rodzaje gier komputerowych? W jakie dobrze grać? Jakiego rodzaju gry będą dla nas najbardziej właściwe?

Ciężko już dziś wyobrazić sobie wolny czas bez grania w gry komputerowe, są one niezbędne i dla wielu z nas są najlepszym sposobem na nudę. Wraz z rozwojem gier komputerowych, producenci zaczęli stwarzać coraz bardziej różne typy gier, jakie charakteryzują się innymi sposobami prowadzenia techniki gry, trybu czy fabuły. Jakie więc mamy gry?

Najprostsze
gra komputerowa
Author: Ahmed Amanatullah
Source: http://www.flickr.com
są tekstowe gry, czyli gry, jakie posiadają bardzo nieznaczną ilość grafiki. Opierają się wyłącznie na trybie tekstowym, posiadają czasami niewielkie rysunkowe elementy. Następne są symulatory, ich główną zaletą jest to, że odzwierciedlają prawdziwe wydarzenia w wirtualnym świecie, przykładowo są to symulatory lotów czy jazdy samochodem. Dosyć znane są gry strategiczne, np. Napoleon total war, zobacz: Gry takiego typu wymagają od gracza perspektywicznego myślenia, wygrana w nich nie zależy tyle od przypadku, co od strategii, wiedzy i przewidywania skutków swoich posunięć. W takich grach przeciwnikiem człowieka może być komputer lub inny gracz. Kolejne gry to tzw. “zręcznościówki”. To gry, w których powinniśmy wykazywać się refleksem i sprawnością manualną. W grach tego typu ważna jest przede wszystkim szybkość i dynamiczna akcja. Gracz w sumie nie ma czasu żeby pomyśleć, najbardziej istotna jest bowiem szybkość działania. Dosyć charakterystyczne jest to, że gracz może wcielić się w postać z perspektywy pierwszej osoby, więc łatwo utożsamić się z określoną postacią. Kolejne - gry przygodowe są rozgrywkami stosunkowo pozytywnymi, bo znajdziemy tam zagadki, rebusy, trudne sytuacje, które warto rozwiązać. Troszkę przypominają gry logiczne, ale jak wiadomo nimi nie są. W tego rodzaju grach gracz wciela się w postać z perspektywy pierwszej osoby. Takie gry charakteryzują się bardzo rozbudowaną oraz skomplikowaną fabułą, znajdziemy nawet wątki detektywistyczne. Należy przyznać, iż gry mocno integrują, tak więc jakie jeszcze mamy gry i zabawy integracyjne? W dalszej kolejności są gry fabularne, czyli RPG. Więcej: gry i zabawy integracyjne.
gra komputerowa
Author: Cauthon
Source: http://www.flickr.comCharakteryzują się tym, że stajemy się postacią Wojownika, Maga lub inną postać fikcyjną, żeby razem z drużyną bohaterów móc odwiedzać niezwykle krainy. Gry takie mają rozbudowane obrazy miast oraz obiektów, a świat, jaki obserwujemy jest rzeczywiście realistyczny i ma wiele szczegółów. Bardzo popularne są gry sportowe. Najważniejszym ich celem jest rozwijanie zdolności manualnych i pasji sportowej. Wiele z nich to najzwyklejsze “wyścigówki”, czyli w których gracz ma do dyspozycji samochód, jakim ściga się z przeciwnikami, bardzo popularne są także gry piłkarskie, w których możemy wybierać najlepsze i najbardziej popularne drużyny na świecie. Ostatni typ gier to MMORPG. Są to gry wieloosobowe, sieciowe. Można je podzielić na różnorodne rodzaje, jak MMOG i gry sieci LAN. MMOG to gry, jakie zapewniają możliwość równoczesnego udziału kilku osób połączonych ze sobą za pomocą sieci. Gry z sieci LAN pojawiają się w sieci lokalnej, powstały one z połączenia paru komputerów jakie stoją w jednym budynku. Od gry jednoosobowej wyróżnia je najbardziej to, że przeciwnikiem gracza są postacie sterowane przez innych graczy, a nie jedynie bohaterowie generowani przez komputer.