Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/kwik.com.pl/includes/menu.inc).

Jak można w dzisiejszych czasach uczyć się o historii - niewielki poradnik po wierszach i książkach militarnych

Nie tracąc otuchy

Nawet po tylu latach, horrendalne wspomnienia z Powstania Warszawskiego w dalszym ciągu żyją w umysłach dużej grupy, zwłaszcza tych, którzy doznali te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie poznają, są w stanie jedynie spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Należy tutaj również nadmienić o ludziach zamkniętych w gettach przez hitlerowskiego przywódcę Adolfa Hitlera.
warszawa
Author: Vladimir Yaitskiy
Source: http://www.flickr.com
Te getta były siedzibą dla prawie 500 tysięcy Żydów umierających z głodu oraz chorób, aby zapoznać ich historie warto o tym dowiedzieć się nieco więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych i głodnych, czekających na chleb za jaki oddawali biżuterię oraz wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem nadziei było oczywiście to, że dawniej to się zmieni, czego wyrazem są liczne najpiękniejsze wiersze i piosenki które powstały w tamtych czasach (). Sfrustrowani w tych strapieniach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety i dzieci zebrali się żeby zbuntować się przeciw nazistom. Ten akt tajnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości wolno zanotować oprócz tego w świetle faktu, że zbuntowani obywatele byli to zwykli ludzie, jednak gotowi wojować z każdym z wykwalifikowanych żołnierzy. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku oraz jego głównym celem było usunięcie Niemców z miasta i doprowadzenie do wyzwolenia Warszawy przed dojściem Armii Radzieckiej.  
warszawa zamek na wodzie
Author: Radek Kołakowski
Source: http://www.flickr.com
Powstał plan warszawa i okolice miały być uratowane wspólnymi siłami Polaków oraz Żydów. Dla Niemców, był to jedynie dodatkowy dzień nawiedzania tych mieszkańców. Nie spodziewali się buntu. Hitlerowcy byli zaskoczeni, a wielu pozostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję i na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty czy literatura upamiętniająca bitne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin trafiły także polskie produkcje, które chociaż w małym stopniu ilustrują to, co przetrwali ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Niemniej jednak jest to tylko namiastka.




Nie możemy o tym zapomnieć. Niech to będzie dynamiczny obraz w pamięci. Zobacz: